Mire figyelj az SZJA tervezet ellenőrzése során?

konyvelo-blog-6

A NAV a nyilvántartása alapján idén is elkészítette a magánszemélyek SZJA-bevallási tervezetét. Azonban nem biztos, hogy ezek az adatok pontosak. Akadhatnak olyan jövedelmek, amelyeket nekünk külön kell feltüntetnünk, de az is előfordulhat, hogy hibás adatszolgáltatás történt a munkáltató részéről. Hiába az elkészült tervezet, a bevallás helyes adataiért a felelősség a miénk ezért fontos, hogy ellenőrizzük és szükség esetén kiegészítsük a bevallásunkat.

Mik nem szerepelnek a tervezetben?

Mindenképp ellenőrizd, hogy rád milyen adókedvezmények vonatkoznak és ügyelj, hogy az ehhez szükséges nyilatkozatokat kitöltsd a jogosultsági időnek megfelelően. De figyelned kell arra is, hogy az egyéb jövedelmek is maradéktalanul bevallásra kerüljenek, elkerülve a későbbi kellemetlenségeket. Az alábbiakban felsoroljuk, hogy milyen bevételeket kell mindenképpen feltüntetned.

Külföldről származó jövedelem

A bevallásban fel kell tüntetned részletesen a külföldön szerzett jövedelmed. Azonban ez nem csak a munkabérre vonatkozik. Ha külföldi banknál, vagy befektetési szolgáltatónál rendelkezel számlával, akkor az abból származó jövedelmet is be kell vallanod. Fontos tudnod, hogy bár a tervezet készítésekor az adóhatóság nem rendelkezik ezzel az információval, a DAC 1 alapján az Európai Unión belül a NAV automatikusan meg fogja kapni ezeket az információkat.

Ingatlan bérbeadás

Ha az ingatlanunkat nem magánszemélynek adtuk bérbe, hanem egy társaságnak, akkor jó eséllyel szerepelni fog az ebből befolyó összeg már a tervezetben is. Azonban magánszemély esetén ezt nekünk kell feltüntetni. Fontos lehet tudni, hogy ha az ingatlanbérbeadás évközben jelentős költséget emésztett fel, nem kell a 10 százalékos költséghányadhoz ragaszkodni akkor se, ha korábban erről nyilatkoztunk.

Ingatlanértékesítés

Ha az ingatlant a magánszemély alacsonyabb áron adta el, mint amennyiért vásárolta, vagy legalább öt év eltelt a vásárlás és az eladás között, nem kell szerepeltetnie az adóbevallásban az értékesítés tényét, hiszen nem keletkezett SZJA kötelezettség. Egyéb esetekben azonban ezt a bevallásban fel kell tüntetned. Ha bizonytalan vagy abban, hogy rád vonatkozik -e az adófizetési kötelezettség a bevallási tervezet súgójában találsz segítséget.

Ingóság értékesítése

Ha az összes jövedelem az ingóság értékesítéséből nem haladja meg a 200.000 forintot, nem keletkezik adófizetési kötelezettség. Azonban, ha ezt az összeget túllépi, akkor is csak a 200.000 forint feletti rész adóköteles. Fontos tudnod hogy, ha üzletszerűen, vagy tartós, rendszeres jelleggel kerül sor az értékesítésre, akkor a szabályok szerint az már önálló tevékenységből származó jövedelemnek tekintendő.

Tőkepiaci ügyletek

Amennyiben belföldön keletkezett ilyen jellegű jövedelmünk, azt a tervezetben már feltünteti a NAV. Érdemes tudni, hogy ha veszteségünk van, azt az elkövetkező két évben beszámíthatjuk, ezzel csökkentve az elkövetkező adóterheket.

Kriptoügyletek

 A kriptovaluták esetén csak akkor beszélünk adókötelezettségről, ha az eszköz kikerül a kriptovilágból, tehát készpénzre, vagy egyéb eszközre, szolgáltatásra váltjuk át. Itt is fontos szabály az adókiegyenlítésre való lehetőség, tehát akkor is érdemes feltüntetni a tervezetben, ha a kriptoügyletekből 2022-ben csak veszteség származott.

Amennyiben bármilyen bizonytalan vagy, esetleg kérdésed merül fel az SZJA-bevallással kapcsolatban érdemes szakemberhez fordulnod. Így elkerülheted az esetleges büntetéseket és biztos lehetsz abban, hogy minden kedvezményt maximálisan kihasználtál.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest