Ebben a blogbejegyzésben a betéti társaságok létrehozásának fontos szempontjait vesszük górcső alá. Remélem, ez a cikk hasznos lesz számodra, ha most tervezel betéti társaságot (BT) létrehozni.
1. Mi az a Betéti Társaság (BT)?
A betéti társaság olyan cégforma, melyben legalább egy, korlátlanul felelős, ún. beltag, és legalább egy, csak a betétjével felelős, ún. külső tag található. Azaz a beltagok vállalják a cégadósságért való teljes felelősséget, míg a külső tagok felelőssége korlátozott a befizetett tőkéjük mértékéig.
2. Mikor válaszd a BT-t?
A betéti társaság különösen vonzó lehet olyan vállalkozók számára, akik nem rendelkeznek jelentős kezdőtőkével, de szeretnének együtt dolgozni befektetőkkel, akik csak a betétjük mértékéig kívánnak felelősséget vállalni.
3. A BT létrehozása
A megalapításához szükséges első lépés a társasági szerződés kidolgozása, amelynek tartalmaznia kell a beltagok és a külső tagok közötti megállapodásokat, beleértve a felelősségi kérdéseket és a cég működését.
4. Kezdőtőke
A BT esetében nincs szükség minimális tőkére. A törvényi előírások szerint a beltagoknak nincs szükségük tőkebetétet nyújtaniuk, míg a külső tagok betétje bármekkora lehet.
5. Bejegyzés a cégjegyzékbe
A megalapításához szükséges a cégbíróságon történő bejegyzés. Ezzel egyidejűleg a cég bejegyzését a cégjegyzékben is rögzíteni kell.
6. Adózási és számviteli kötelezettségek
A betéti társaságok ugyanúgy kötelesek nyilvántartást vezetni, adóbevallást benyújtani és adót fizetni, mint bármely más vállalkozás. Fontos, hogy a BT-kat az adószabályok szerint egyéni vállalkozóként kezelik.
Összefoglalva, a BT létrehozása számos előnyt kínál a kezdő vállalkozások számára, és lehetővé teszi a rugalmasabb üzleti struktúrák létrehozását. Fontos azonban, hogy bármely cég megalapítása előtt konzultálj egy ügyvéddel vagy szakértővel, hogy biztosítsd a cég megfelelő struktúráját és jogi státuszát.