A jó könyvelőtől természetes, hogy precíz munkát várunk el. Pontos adatrögzítést, a jogszabályi változások naprakész ismeretét. Ennek tükrében nem is gondolunk arra ügyfélként, hogy milyen fontos mindezek ellenére a körülmény, hogy rendelkezik -e a könyvelőnk felelősségbiztosítással. Pedig nagyon is az.
Miért lehet szüksége a könyvelőnek felelősségbiztosításra?
Egy jó könyvelő az ügyfele szempontjait helyezi előtérbe a munkája során. Folyamatosan keresi a lehetőségeket, hogy mivel lehet még kedvezőbbé tenni a vállalkozásod működtetését. Ezért a jó könyvelő nem csak megbízható, de felelősségteljes is. Az állandó szabályváltozások a leggondosabb figyelem mellett is folyamatosan növelik az esetleges hibák lehetőségét.
Az adminisztrációs terhek folyton növekednek, ráadásul a leterheltség időszakosan nagy. Mindez mellett gyakori, hogy az ügyfelek az utolsó pillanatban adják át a szükséges dokumentumokat. Ezek a tényezők mind növelik annak a kockázatát, hogy valahova hiba csusszanjon. Egy esetleges bírság minden vállalkozás költségvetését érzékenyen érinti. Ezért egy jó könyvelő kizárja az anyagi teher lehetőségét.
Mi számít szakmai hibának és mit téríthet meg a biztosító?
A terület szakértőjeként a könyvelő, a szakma szabályai szerint elvárható gondossággal végzi a tevékenységét. Mégis előfordulhat a munkájuk során, hogy tévedésből vagy mulasztásból történik szakmai szabályszegés. Ilyenkor beszélhetünk szakmai felelősségről. Jellemzően előfordulhat téves adómegállapítás, hibás vagy hiányos bejelentés beküldése, de akár késedelmes benyújtás is. Ilyen esetekben a biztosító megtéríti a NAV bírságot, az ügyfél által igazolt esetleges többletköltségeket, károkat és a késedelmi pótlékokat is. Fontos tudni azonban, hogy ha a könyvelési hiba folytán adóhiány keletkezik azt a biztosító nem téríti meg, hiszen az adófizetési kötelezettség nem a hibából ered.
Miért kötnek a könyvelők szakmai felelősségbiztosítást?
A könyvelők pontosan tisztában vannak azzal, hogy milyen óriási felelősségük van a tevékenységük ellátása során. Ráadásul elképesztően széles körben kell folyamatosan a szakterületükön helyt állniuk. Nem csak a bizonylatok, számlák, anyagok átvétele, rögzítése, könyvelése, az ügyfelek folyamatos tájékoztatása a feladat, hanem a bevallások, adatszolgáltatások elektronikus úton történő hibátlan és időben történő teljesítése is.
Mindezt a jogszabályi változások folyamatos követése mellett. Napjainkban ezért már sok esetben a megbízók is szerződésben kötik ki, hogy valamilyen felelősségbiztosítási védelemmel rendelkezzen a könyvelő. A szakmai felelősségbiztosítás nem csak azért fontos, mert a vállalkozásokat védi. Erősítheti az ügyfelek bizalmát is, hogy a cégük könyvelése a lehető legjobb kezekben van.
A szakmai felelősségbiztosítás nem kötelező a könyvelők esetében. Azonban mindenképpen tükrözi a könyvelőnk felelősségteljes és alapos hozzáállását, ha rendelkezik egy ilyen védelemmel a vállalkozásunk irányába.